Ciekawostki o Irlandii


Strona główna -> Irlandia -> Ciekawostki o Irlandii
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


 • Irlandczycy są mistrzami opowieści, świetnie śpiewają, brzdąkają na wielu instrumentach. Wieczorem, szczególnie w pubach, gdzie grają na żywo zespoły , irlandzkie puby to już swoista tradycja
 • A może chcesz nabyć wiedzę? - udaj się do zamku Blarney – jest tam połowa kamienia koronacyjnego, który ma ponoć niezwykłą moc – jak się go pocałuje – dostaje się dar elokwencji.
 • Na tablicy rejestracyjnej samochodu, dwie pierwsze liczby to rok produkcji
 • Dzień św. Patryka to najważniejsze święto w Irlandii, odbywają się wtedy koncerty, parady, wszyscy bawią się przy muzyce i tańcu.
 • Jedna z sieci hotelowych oferuje podczas świąt darmowy nocleg w swych hotelach dla małżeństw, w których osoby noszą imię Maria i Józef
 • Przed świętami ofiarowuje się podarunki ludziom, z których usług korzystało się w mijającym roku: mleczarzom, listonoszom
 • Irlandia to kraj zmiennej pogody – wyjeżdżając koniecznie weź kurtkę i parasol , raz pada raz świeci słońce, taki już urok tego kraju
 • Reprezentancja Irlandii w 85-letniej historii rozegrała aż 705 meczów z Polską, w tym 233 mecze wygrała, a 304 przegrała. Pozostałe spotkania zakończyły się remisem.
 • W tańcu irlandzkim ręce zawsze trzymane są blisko ciała. Jest to pozostałość po czasach, kiedy tańce były zabronione i odbywały się w ciasnych pomieszczeniach piwnicznych. Inna przypowieść mówi, że ręce są trzymane na pamiątkę buntu przeciwko najeźdźcom brytyjskim, a symbolizują spętanie.
 • Z Irlandii wywodzi się święto Halloween. Początkowo nazywało sie ono Samhain. W wyniku emigracji do Ameryki święto zostało zaszczepione na amerykańskim gruncie i zmienione powróciło do Europy. W Irlandii obchodzone jest bardzo hucznie.
 • Większość okien w Irlandzkich domach otwiera się na zewnątrz. Ma to plusy i minusy. Zwiększa się powierzchnia użytkowa mieszkania, ale znacznie trudniej takie okno umyć.
 • Irlandczycy nie używają banknotów o dużych nominałach. Najwyższy tolerowany w handlu to banknot o wartości 50 euro. 100 i wyższe nominały budzą wręcz popłoch i sprzedawców.
 • Irlandczycy kupują w sklepach wyłącznie produkty rodzime, stąd na wszystkim można znaleźć naklejkę "Buy me, I'm Irish"
 • Irlandczycy kochają konie, a wyścigi są tu organizowane często i przyciagają tłumy.
 • Pierwszy dzień wiosny przypada w Irlandii 1 lutego. Według kalendarza pory roku zbiegają się dokładnie z początkiem miesięcy: lutego, maja, sierpnia i listopada.
 • W ostatni dzień karnawału Irlandczycy świętują Pancake Day czyli Dzień Naleśnika. Odpowiada on naszym Ostatkom, a w tym dniu serwuje się naleśniki pod każdą postacią. Są one symbolem dawnej tradycji, nakazującej zużyć wszystkie resztki przez Wielkim Postem.
 • Jednym z symboli Irlandii jest piwo Guiness, którego dziennie wypija się na świecie 9 mln kufli. Kompania nie tylko posiada oddziały w sześciu miastach świata, ale również własne statki do przewozu piwa.
 • Jedną z najbardziej charakterystycznych gier irlandzkich jest hurling. Do gry używane są charakterystyczne kije (nazywane hurleys) i piłka podobna do tej jaka używana jest w krykiecie (sliotar). Hurling jest jedną z najszybszych i najbardziej kontaktowych gier boiskowych na świecie.
 • Harfa jest symbolem Irlandii, a jej wizerunek znajduje się na walucie. Harfa, która stała się wzorem dla symbolu państwowego istnieje naprawdę. Obecnie przechowywana jest w Trinity College w Dublinie.


Irlandia - miasta

Cork Dublin Galway Limerick Waterford


Irlandia - co warto wiedziećIrlandia - Kuchnia Irlandzka Kuchnia Irlandzka
Typowe irlandzkie śniadanie „dużo i tłusto” - smażone ...
Irlandia - Dzień Świętego Patryka Dzień Świętego Patryka
Koniczyna jest symbolem Irlandii oraz pewnego święta w nim obchodzonego w dniu 17 ...
Irlandia - Święta w Irlandii Święta w Irlandii
Irlandczycy oraz inne celtyckie społeczności do dzisiaj zachowali wiele tradycji, ...
Irlandia - Kilt Kilt
Kilt to jeden z głównych elementów tradycyjnego narodowego stroju szkockiego; ...
Irlandia - Irlandczycy Irlandczycy
Irlandczycy są bardzo gospodarni, praktyczni (czasem skąpi). Są to wspaniali ludzie, ...
Irlandia - Kultura Irlandii Kultura Irlandii
Wszyscy znają skoczny narodowy taniec Irlandczyków. Ale nie wszyscy wiedzą ...
Irlandia - Historia Irlandii Historia Irlandii
1900 30 stycznia Zjednoczenie Partii Irlandzkich zasiadających w Izbie Gmin. John Redmond ...
Irlandia - Halloween Halloween
Halloween znane jest w Polsce od niedawna i budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony jest ...
Irlandia - Piwa Irlandzkie Piwa Irlandzkie
Klasycznym irlandzkim napojem jest oczywiście piwo Guinness, rodzaj stouta (porter) – ciemne ...
Irlandia - Przepisy celne w Irlandii Przepisy celne w Irlandii
Mimo zniesienia granic celnych między Polską a krajami UE ilość wywożonych towarów ...
Irlandia - Godziny pracy w Irlandii Godziny pracy w Irlandii
Sklepy i instytucje są przeważnie czynne: pn.–sb. od ok. 9.00 do 17.30, w większych ...
Irlandia - Irlandia mapa Irlandia mapa
Irlandia - Tradycje w Irlandii Tradycje w Irlandii
Claddagh ring Claddagh ring to tradycyjny irlandzki pierścionek, który ...

Ciekawostki o Irlandii - komentarze:


Ciekawostki o Irlandii komentarz Kornelia
2017-11-05 14:35:45
Byłam w Irlandi juz wiele razy i bardzo mi sie podobało, jest tam wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia a przede wszystkim jest tam wiele uprzejmych ludzi, bardzo polecam sie wybrać! ;)

Ciekawostki o Irlandii komentarz Irish
2017-09-22 16:14:36
Moja chrzestna mieszka w Irlandii od 12 lat, ja sama byłam tam 6 razy. Irlandia to cudowny kraj, pełen uprzejmości, zieleni. Bardzo polecam wizytę tam, może i nawet zamieszkanie na stałe.

Ciekawostki o Irlandii komentarz Srolka rolka
2015-05-04 12:20:34
W irlandii jest super. Niestety nie miałam okazji by wyjechać do tego uroczego państwa ale moja kuzynka tam była i mi opowiadała o tym państwie same ciekawe rzeczy. Może w wakacje pojadę tam.

Ciekawostki o Irlandii komentarz Józef Srawor
2015-05-04 12:19:59
irlandia jest piekna, ale urok swój straciła po naszym wejsciu do uni,.to już nie to samo co wczesniej,kiedy polaka mozna było usłyszec częsciej przez telefon niż na ulicy.teraz na ulicy słyszymy polski albo rosyjski język.to już nie to samo co kiedys.

Ciekawostki o Irlandii komentarz Józef Jawor
2012-03-24 19:43:09
irlandia jest piekna, ale urok swój straciła po naszym wejsciu do uni,.to już nie to samo co wczesniej,kiedy polaka mozna było usłyszec częsciej przez telefon niż na ulicy.teraz na ulicy słyszymy polski albo rosyjski język.to już nie to samo co kiedys.

Ciekawostki o Irlandii komentarz Olka
2011-01-16 16:08:55
W irlandii jest super. Niestety nie miałam okazji by wyjechać do tego uroczego państwa ale moja kuzynka tam była i mi opowiadała o tym państwie same ciekawe rzeczy. Może w wakacje pojadę tam.


Ciekawostki o Irlandii - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies