Halloween


Strona główna -> Irlandia -> Halloween
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Halloween znane jest w Polsce od niedawna i budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony jest przeciwstawieniem słowiańskiej tradycji obchodzenia dnia Wszystkich Świętych z spokoju i zadumie, a nie w postaci hucznych obchodów, przebierańców i głośnych wesołych zabaw. Halloween przywędrowało do naszego kraju wraz z modą na naukę języka angielskiego, gdyż jest to element kultury krajów anglojęzycznych, czyli Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Jest to jedynie święto tradycjonalne, a nie urzędowe, ale cieszy się ogromną popularnością, włączając do obchodów znaczny procent ludności, zwłaszcza na terenach podmiejskich.


Wydrążona dynia ze świecą jest najbardziej charakterystycznym symbolem Halloween

Geneza

Halloween jest świętem o pochodzeniu pogańskim, a wywodzi się od celtyckiego obrzędu nazywanego Samhain. Dzień ten w celtyckich wierzeniach oznaczał moment połączenia świata żywych i umarłych, otwierania się przejścia z jednego do drugiego świata i możliwości przedostawania się duchów do naszej rzeczywistości. Celtowie rozróżniali duchy dobre i złe, te pierwsze czcząc i goszcząc w domach a te drugie wypłaszając. To wypłaszanie odbywało się poprzez rytualne tańce w demonicznych strojach. Dzisiejsze przebieranie się jest symbolem straszenia złych duchów. W dniu Samhain również palono ogniska. Dziś symbolem tego światła są lampiony. Sama nazwa święta pochodzi najprawdopodobniej od słów: All Hallows Evening oznaczających w języku angielskim wigilię Wszystkich Świętych. Samo Halloween obchodzone jest w nocy 31 października. Pierwotnie zrodziło się w Irlandii, do USA zawędrowało w XIX wieku, a w naszym kraju pojawiło się 20 lat temu.

Tradycje

Halloween obchodzone jest głównie przez młodzież i znaczną część dzieci. Dorośli włączają się w te uroczystości biernie, pomagając przygotować stroje, dekoracje, albo przygotowując zwyczajowe podarki dla przebierańców. Same obchody sprowadzają się do barwnych imprez młodzieżowych oraz wędrówek po domach na wzór naszych Ostatków. Imprezy organizowane są w domach lub specjalnie wynajętych salach, a podstawą jest wyjątkowo straszna dekoracja, imitująca zamek grozy. Wszyscy obowiązkowo muszą być przebrani i ucharakteryzowani na duchy, mumie, wampiry i inne istoty nie z tego świata. Dzieci na wzór naszych przebierańców wędrują od domu do domu z zabawą o nazwie „Cukierek albo psikus”. Charakterystyczne dla tradycji jest to, ze domy odwiedzane muszą posiadać halloweenowe dekoracje. Jeśli ktoś nie chce brać udziału w zabawie, nie dekoruje domu, a wówczas nikt na siłę nie zakłóca jego spokoju. Z kolei ci, którzy godzą się na odwiedziny, muszą mieć przygotowane słodycze lub drobne pieniądze. Jeśli goście nie zostaną obdarowani gospodarz może się spodziewać przysłowiowego psikusa.

Inne zabawy

Tradycje święta Halloween przypominają nieco nasze tradycje andrzejkowe czy ostatkowe. Wiele zabaw jest pokrewnych i chociaż Halloween do Polski przywędrowało dopiero niedawno wiele zabaw z amerykańskiej i brytyjskiej tradycji funkcjonuje u nas już od dziesięcioleci. Jedną z nich jest na przykład wyławianie ustami jabłka z miski wody. Inną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszącego na nitce ciastka. W tę magiczną noc młodzież również sobie wróży. Do najbardziej znanych wróżb należy wrzucanie orzecha do płonącego ogniska albo przeskakiwanie płonących świec. Próby mają wróżyć szczęście w życiu, miłości i ogólne powodzenie. Szczególnym symbolem jest jednak wydrążona dynia z umieszczonym w środku światełkiem. Takie latarnie stawia się na oknach domów. Zwyczaj ustawiania dyń, zwanych "Jack-o-lantern", tłumaczy inna legenda irlandzka, o niejakim Jacku - pijaku i włóczędze, który przechytrzył diabła, za co ten nie przyjął go do piekła po śmierci, ale podarował mu światło do pośmiertnej wędrówki umieszczone w wydrążonej rzepie. Współcześnie rzepę zastępuje dynia.

 



Irlandia - miasta

Cork Dublin Galway Limerick Waterford


Irlandia - co warto wiedzieć



Irlandia - Kuchnia Irlandzka Kuchnia Irlandzka
Typowe irlandzkie śniadanie „dużo i tłusto” - smażone ...
Irlandia - Ciekawostki o Irlandii Ciekawostki o Irlandii
Irlandczycy są mistrzami opowieści, świetnie śpiewają, ...
Irlandia - Dzień Świętego Patryka Dzień Świętego Patryka
Koniczyna jest symbolem Irlandii oraz pewnego święta w nim obchodzonego w dniu 17 ...
Irlandia - Święta w Irlandii Święta w Irlandii
Irlandczycy oraz inne celtyckie społeczności do dzisiaj zachowali wiele tradycji, ...
Irlandia - Kilt Kilt
Kilt to jeden z głównych elementów tradycyjnego narodowego stroju szkockiego; ...
Irlandia - Irlandczycy Irlandczycy
Irlandczycy są bardzo gospodarni, praktyczni (czasem skąpi). Są to wspaniali ludzie, ...
Irlandia - Kultura Irlandii Kultura Irlandii
Wszyscy znają skoczny narodowy taniec Irlandczyków. Ale nie wszyscy wiedzą ...
Irlandia - Historia Irlandii Historia Irlandii
1900 30 stycznia Zjednoczenie Partii Irlandzkich zasiadających w Izbie Gmin. John Redmond ...
Irlandia - Piwa Irlandzkie Piwa Irlandzkie
Klasycznym irlandzkim napojem jest oczywiście piwo Guinness, rodzaj stouta (porter) – ciemne ...
Irlandia - Przepisy celne w Irlandii Przepisy celne w Irlandii
Mimo zniesienia granic celnych między Polską a krajami UE ilość wywożonych towarów ...
Irlandia - Godziny pracy w Irlandii Godziny pracy w Irlandii
Sklepy i instytucje są przeważnie czynne: pn.–sb. od ok. 9.00 do 17.30, w większych ...
Irlandia - Irlandia mapa Irlandia mapa
Irlandia - Tradycje w Irlandii Tradycje w Irlandii
Claddagh ring Claddagh ring to tradycyjny irlandzki pierścionek, który ...

Halloween - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies