Irlandczycy


Strona główna -> Irlandia -> Irlandczycy
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Irlandczycy są bardzo gospodarni, praktyczni (czasem skąpi). Są to wspaniali ludzie, lepszych nie można sobie wyobrazić. Jeśli chodzi o ich charakter, to są oni dość podobni do Polaków. Najważniejsza cechą Irlandczyków jest pogoda ducha. Z uśmiechem na twarzy przyjmują zły los, z filozoficznym spokojem przyjmują porażki, a nieszczęścia zwykli kwitować słowami: "zawsze mogło być gorzej". Są ludźmi ambitnymi i dumnymi. Gościnność uchodzi tutaj za najwyższą cnotę, a "obcy to przyjaciel, którego dopiero poznasz".

Zupełnie wyjątkowe miejsce w życiu irlandczyka zajmuje pub - miejsce, będące punktem kulminacyjnym kontaktów międzyludzkich. Ludzie przychodzą tutaj, śpiewają, bawią się, piją piwo i wytwarzają niesamowity klimat, w którym każdy czuje się świetnie. Ciekawostką jest, że Irlandczycy poruszają się po swoich miastach korzystając z pubów jako znaków orientacyjnych. Puby w Irlandii tętnią życiem i muzyką! Najstarszy z pubów w Dublinie liczy 800 lat.

Kulminacja życia w pubach następuje w dniu 17 marca w święto św. Patryka - patrona Irlandii. Odbywają się wtedy parady, nosi się zielone ubrania, podaje się zielone piwo (z dodatkiem zielonego barwnika), w niektórych miejscach kraju nawet farbuje się rzeki na zielono. Prawie wszystkie firmy, za wyjątkiem restauracji i pubów, mają wolne. Bardzo ważne miejsce w życiu Irlandczyków zajmuje sport, szczególnie mecze irlandzkiego futbolu oraz odmiana hokeju na trawie tzw. hurling a wyścigi konne są niemal narodową obsesją.

Niezawsze dobrze wiodło się irlandczykom, w przeszłości dotykały ich klęski głodu, które powodowały falę emigracji zarobkowej za ocean. Szacuje się, że poza granicami Irlandii mieszka ok. 16 mln osób pochodzenia irlandzkiego, w tym 13 mln w Stanach Zjednoczonych i 1 mln w Kanadzie. Irlandia wraz ze swymi ludźmi, kulturą, przepięknymi widokami i zabytkami jest krajem naprawdę ciekawym i godnym zwiedzenia.


Irlandia - miasta

Cork Dublin Galway Limerick Waterford


Irlandia - co warto wiedziećIrlandia - Kuchnia Irlandzka Kuchnia Irlandzka
Typowe irlandzkie śniadanie „dużo i tłusto” - smażone ...
Irlandia - Ciekawostki o Irlandii Ciekawostki o Irlandii
Irlandczycy są mistrzami opowieści, świetnie śpiewają, ...
Irlandia - Dzień Świętego Patryka Dzień Świętego Patryka
Koniczyna jest symbolem Irlandii oraz pewnego święta w nim obchodzonego w dniu 17 ...
Irlandia - Święta w Irlandii Święta w Irlandii
Irlandczycy oraz inne celtyckie społeczności do dzisiaj zachowali wiele tradycji, ...
Irlandia - Kilt Kilt
Kilt to jeden z głównych elementów tradycyjnego narodowego stroju szkockiego; ...
Irlandia - Kultura Irlandii Kultura Irlandii
Wszyscy znają skoczny narodowy taniec Irlandczyków. Ale nie wszyscy wiedzą ...
Irlandia - Historia Irlandii Historia Irlandii
1900 30 stycznia Zjednoczenie Partii Irlandzkich zasiadających w Izbie Gmin. John Redmond ...
Irlandia - Halloween Halloween
Halloween znane jest w Polsce od niedawna i budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony jest ...
Irlandia - Piwa Irlandzkie Piwa Irlandzkie
Klasycznym irlandzkim napojem jest oczywiście piwo Guinness, rodzaj stouta (porter) – ciemne ...
Irlandia - Przepisy celne w Irlandii Przepisy celne w Irlandii
Mimo zniesienia granic celnych między Polską a krajami UE ilość wywożonych towarów ...
Irlandia - Godziny pracy w Irlandii Godziny pracy w Irlandii
Sklepy i instytucje są przeważnie czynne: pn.–sb. od ok. 9.00 do 17.30, w większych ...
Irlandia - Irlandia mapa Irlandia mapa
Irlandia - Tradycje w Irlandii Tradycje w Irlandii
Claddagh ring Claddagh ring to tradycyjny irlandzki pierścionek, który ...

Irlandczycy - komentarze:


Irlandczycy komentarz HeniQ
2017-01-02 21:47:31
Ja mam rodzinę w Irlandii.Kiedy tam pojechałam okazało się iż Irlandczycy to są bardzo mili,pogodni,weseli i pełni życia ludzie..W przeciwieństwie do nas Polaków...Kto wogóle napisał że jesteśmy do nich podobni? Polacy to smutasy z depresją...

Irlandczycy komentarz pawe?ek
2015-06-03 20:22:56
Mieszkałem trochę w Irlandii i coś mogę o Irlandczykach powiedzieć. Wiadomo jak się pracuję z nimi w biurze, czy w innych środowisku pracy jest ok, bo to nie są prywatne sytuacje. Ale funkcjonując w tym państwie i spotykając ich przygodnie można wyrobić sobie opinię. Często to oszuści, spróbuj kupić auto od Irlandczyka, szczególnie młodszego, wszystko przekłamane, kto wie czy nie ukradzione, trzeba uważać czy nie zostanie się bez kasy i auta i może jeszcze pobitym, byle wziąć kasę i mieć na picie i ćpanie - znajomi tak mieli, szczególnie jak się jest nowym w tym kraju trzeba uważać. Koledze następnego dnia po kupnie ukradli auto którym miał jechać pierwszy dzień do pracy, ktoś ukradł dla zabawy i spalił na polanie. Często są negatywnie nastawieni do obcokrajowców mają ich dość w swoim kraju, jak mi powiedział jeden w Pubie starszy Irlandczyk, który nie miał nic do mnie, piliśmy piwo i było fajnie, ale zapytał czy ja bym tak chciał żeby tyle narodowości się zjechał do mojego kraju. Trzeba uważać w tym kraju żeby nie zostać pobitym przez grupki cwaniakowatych młodych Irlandczyków, nawet nikogo nie prowokując. Większość chodzi w dresach często brudnych, to niezbyt dobrze o nich świadczy, wyglądają jak dresy osiedlowe polskie z marginesu, a na ulicy co drugi Irol tak wygląda :/. Kompletnie niewychowani to co widziałem i słyszałem w Busach przyprawiało mnie o gęsią skórkę. Robią co chcą szczególnie młodzi, plują w busie, śmiecą, nikt im nie zwraca uwagi bo wiadomo jak może się skończyć. Raz widziałem jak wyzywali młodą Litwinkę która chodziła z nimi do klasy, padały takie teksty, wyzywające jej matkę, ona nie wytrzymała i zaczęli się bić z tą dziewczyną, nikt nie mógł zareagować i się bał bo jak podniesiesz rękę na dziecko w Irlandii trafiasz do więzienia albo Garda cię zwija. Wyobraźcie sobie co później rośnie z tych dzieci. Nie mówię że wszyscy tacy są, ale sporo bo widziałem i słyszałem wiele takich sytuacji. Chamstwo, brak kultury, cwaniactwo, agresja - szczególnie młodzi.

Irlandczycy komentarz observer
2015-03-20 20:09:26
Trochę miałem z nimi do czynienia i to chyba mnie różni od autora / autorki teoryjek zawartych w powyższym tekście. Mentalność irlandzka jest o tyle podobna do polskiej, że obie nacje lubią trunki. Na tym podobieństwa się kończą. Irlandczycy to optymiści, ale nie wynika to z życiowej mądrości tylko z konwenansu, bo tak trzeba. Tłumią negatywne emocje w środku, bądź przestają się czymkolwiek przejmować, o cokolwiek starać. To dlatego w Irlandii jest tak wielu młodych ludzi bez ambicji, wykształcenia i celów życiowych, w porównaniu choćby ze Skandynawią czy Niemcami. Z Irlandczykiem za wiele się nie pogada, to nie Słowianie, którzy lubią czytać czy filozofować. Rzuć jakieś inteligentne zdanie lub błyśnij wiedzą, a Irlandczyk zrobi głupią minę i pomyśli, że się wywyższasz. Ot, taki homo sovieticus ukierunkowany na równanie w dół tyle, że zamiast komuny miał nad sobą angielski bat. Nie ma w nim typowo polskiej szlacheckiej zawadiackości czy fantazji, jest za to tępy upór chłopa, który zrzucił z siebie angielskie jarzmo. Nie mają polskich manier, a ich poczucie humoru jest bardziej toporne niż nasze. Irlandzkie kobiety nie mają stylu, elegancji, która cechuje Polki. Nic dziwnego, że najsłynniejszą marką odzieżową Irlandii jest Primark, czyli tania masówa. Chyba tylko w Irlandii spotkasz ludzi, którzy więcej wydają przez tydzień na bary niż przez rok na ubranie...

Irlandczycy komentarz Mon
2014-02-13 10:37:12
Skąpi??? Powiedziałabym, że nie potrafią oszczędzać i są nierozsądnie rozrzutni.

Irlandczycy komentarz ...........
2013-07-25 20:10:23
szkoda tylko ze tam władze niszczą zdrowie społeczeństwa dodając fluor do wody pitnej...pomijjąc ołowiane rury...

Irlandczycy komentarz kokster
2013-02-05 18:47:07
Kto napisal ze Irlandczycy sa podobni charakterem do Polakow?? Irlandzka mentalnosc jest zupelnie inna niz polska! Nie sa tak zestresowani, smutni, przygnebieni, zalosni jak my Polacy. Uczmy sie od Iroli pogody ducha iusniechu na twarzy!!

Irlandczycy komentarz Kasia
2011-08-05 14:19:26
mam w Irlandii przyjaciół- są to wspaniali ludzie,pełni życia, wiecznie uśmiechnięci, niesamowicie otwarci na przybyszów.


Irlandczycy - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies